fbpx

Kimdir (Bu) Ultra’lar – 1

Kimdir (Bu) Ultra’lar – 1

Bir Tribün Hareketi: Kimdir (Bu) Ultralar! (1)

Tanımayanlar, varlıklarından haberdar olmayanlar; gördükleri yerlerde, sokakta, tribünde, ekranda kısacası her yerde bu yaşamı ve yaşayanları sadece eleştirir ve yaptıklarına, yaşadıklarına bile kızarlar. Bu grupların amaçları nedir, ne için savaşırlar, neden karşıdırlar ve neden uçlarda yaşarlar; tüm bunları bilmeden ve anlamadan şikayet etmek ve dışlamak en kolayıdır halbuki. İşte bu yanlış düşüncelerden uzak olan ve bir yaşam felsefesini içinde barındıran bu tribün hareketini birkaç farklı başlıkta sizlere anlatmaya çalışacağım.

Livorno ( İtalya ) Sol Görüşe Sahip Bir Gruptur, İtalya’nın En Meşhur Ultralarıdır

 

Ultralar Tarihi

1960‘ların sonlarına doğru İtalya’da döneme özgü siyasi hareketler faaliyetteydi ve tribünlerdeki kitlelere bu hareket taşınmıştı. Tribünlerin de bazı radikal grupları örnek alması ile ilk kıvılcımlar doğmuş oldu. Değişimin arandığı bir dönemde tribünlerin bazıları radikal partileri seçerken, bazıları da neofaşist akıma kapıldı. İlk ultralar da bu ortamda radikal aktivistleri örnek alarak doğmuş oldu. Çünkü bu aktivistlerdeki imajı tribünlere adapte etmek çok daha kolay olacaktı. Tabii her ne kadar politikadan etkilenseler de tribünlerde takım sevgisi her şeyden önce gelirdi ve ultralar faşist ya da sol kesimden de olsa birlikte takımları için mücadele vermeye devam ediyorlardı. Dolayısıyla politika ile ilgilenmek sadece içerik olarak vardı.

Bu şekilde başlayan ultras birlikteliği zaman içinde tüm Avrupa ülkelerine yayılmaya başladı ve 80’lerden sonra da bazı yönleriyle şekil değiştirdi. 70 ‘ lerdeki gruplar dağıldı ve yerini daha ufak farklı farklı gruplar almaya başladı. Bununla birlikte milliyetçi ve aşırı sağcı gruplara kaymalar oldu. Başta Fransa olmak üzere Portekiz, İspanya, Almanya, Avusturya ve Balkan ülkelerine yayıldı. Şiddet biraz daha şekil değiştirmeye başladı. Eşit sayılarda gözden uzak yerlerde yumruk gücüyle yapılan kavgaların yerini taşlı, sopalı, bıçaklı vb. gibi aletlerle habersiz yapılan baskınlar aldı. İtalya’da olduğundan farklı olarak diğer Avrupa ülkelerindeki oluşumlar siyasetle ilgilenmediler ve biraz daha apolitik bir tavır sergilediler.

20. yüzyılın sonlarında artık ultra sözcüğü, ağırlıklı olarak sosyalizm veya sol politik kanattaki benzer görüşlere sahip insanların benimsediği bir tribün kültürü olarak görülmeye başlandı ve sınırlar ötesi farklı etnik grupları bir araya topladı. Tabii sağ görüşlü gruplar da varlıklarını sürdürmeye devam ettiler.

Catania ( İtalya ) Polisle Çatışmalarında Bir Polisi Kasten Öldürmüşlerdir.

Ultralar Felsefesi

Ultralar, takımlarını düzenli ve organize bir şekilde destekleyen ve tribünlerde meşaleler yakıp, pankartlar ve koreografiler hazırlayarak sevgilerini gösteren gruplardır. Öyle ki takımlarına olan aşırı sevgileri bireysel olarak tüm hayatlarına yansımıştır. Hafta sonu geldiğinde onlar için hayat sadece takımını desteklemekten ibarettir. Kale arkalarında olurlar, sıkça deplasmanlara giderler, maçlar sırasında hiçbir zaman oturmazlar, maç öncesi ve sonrası toplu halde stadyuma gelip ve giderler, duvar yazıları, gruba özgü kıyafet tasarımları günümüz ultra gruplarının en fazla kullandığı ögelerdir. Şiddet her zaman futbolun ve tribünlerin içgüdüsel olarak bir unsuru olmuştur.

Zaman içinde düzenlenen yeni kanunlar Ultraların takımlarını desteklerken kullandıkları bir çok öğesini suç unsuru olarak kabul etmeye başladı ve bu da grupları polisle karşı karşıya getirir hale geldi. Dolayısıyla bu kavgalar sokaklara taştı ve tepki olarak Ultraların etrafa ve kamu malı gibi yerlere zarar vermesine sebep oldu. Halbuki Ultraların kabullendikleri felsefeleri özgürce kimseye zarar vermeden sonuna kadar, her koşulda ve ortamda takımlarını desteklemekken, toplum içinde farklı bir konumda lanse edilmek zorunda kaldılar.

 

Yazının 2. Bölümü: Kimdir Bu Ultra’lar – 2

 Tribun Project – Ultras Ürünler

Tribun Project – Blog

Gönder Paylaşalım

Share post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Bize Yazın
Tribun Project